State Duma Leadership and Committee Chairs


Sergey Evgenyevich
NARYSHKIN
Chairman (Speaker)


Leadership

Aleksandr Dmitriyevich ZHUKOV
First Deputy Speaker (United Russia)
Ivan Ivanovich MELNIKOV
First Deputy Speaker (CPRF)
Andrey Konstantinovch ISSAEV
Deputy Speaker (United Russia)
Igor Vladimirovich LEBEDEV
Deputy Speaker (LDPR)
Nikolay Vladimirovich LEVICHEV
Deputy Speaker (Just Russia)
Sergey Ivanovich NEVEROV
Deputy Speaker (United Russia)
Vladimir Abdualiyevich VASILYEV
Deputy Speaker (United Russia)
Sergey Vladimirovich ZHELEZNYAK
Deputy Speaker (United Russia)



Committee Chairs

Agrarian Issues
Nikolay Vasilyevich Pankov (United Russia)
Budget and Taxes
Andrey Mikhaylovich Makarov (United Russia)
CIS and Russian Diaspora Relations
Leonid Eduardovich Slutskiy (LDPR)
Civil, Criminal, Arbitral, and Procedural Law
Pavel Vladimirovich Krasheninnikov (United Russia)
Constitutional Law and State Building
Vladimir Nikolayevich Pligin (United Russia)
Construction and Land Affairs
Aleksey Yuryevich Russkikh (United Russia)
Culture
Stanislav Sergeyevich Govorukhin (United Russia)
Defense
Vladimir Petrovich Komoyedov (CPRF)
Duma Organization and Regulation
Sergey Aleksandrovich Popov (United Russia)
Economic Policy and Entrepreneurship
Aksakov Anatoly Gennadievich (Just Russia)
Education
Vyacheslav Alekseyevich Nikonov (United Russia)
Energy
Pavel Nikolaevich Zavalniy (United Russia)
Family, Women and Children Affairs
Olga Nikolaevna Yepifanova (Just Russia)
Federal Affairs and Regional Policy
Viktor Borisovich Kidyaev (United Russia)
Financial Markets
Nikolay Nikolaevich Gonchar (United Russia)
Health Services
Sergey Ivanovich Furgal (LDPR)
Housing Policy and Communal Services
Galina Petrovna Khovanskaya (Just Russia)
Industry
Sergey Vasilyevich Sobko (CPRF)
Information Policy, IT and Communications
Aleksey Valentinovich Mitrofanov (Just Russia)
International Affairs
Aleksey Konstantinovich Pushkov (United Russia)
Labor and Social Policy
Andrey Konstantinovich Isayev (United Russia)
Local Governance
Viktor Borisovich Kidyaev (United Russia)
National Security and Corruption
Irina Anatolyevna Yarovaya (United Russia)
Nationalities
Gadjimet Kerimovich Safaraliev (United Russia)
Natural Resources, Environment and Ecology
Vladimir Ivanovich Kashin (CPRF)
North and Far East Affairs
Nikolay Mikahylovich Kahritonov (CPRF)
Physical Culture and Sports
Dmitriy Aleksandrovich Svischev (LDPR)
Property
Sergey Anatolyevich Gavrilov (CPRF)
Public and Religious Organizations
Yaroslav Evgenyevich Nilov (LDPR)
Science and High Technologies
Valeriy Aleksandrovich Chereshnev (Just Russia)
Transportation
Evgeniy Sergeevich Moskvichev (United Russia)
Veterans Affairs
Olga Yuryevna Batalina (United Russia)